דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 28 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

גשם גשם בוא

                                                             

חלומות משקפים עבורנו את הלך רוחנו הפנימי. הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע מציף את חוויותינו הרגשיות במשלים וסימבולים, בתרחישים העולים על כל דמיון.

בימים האחרונים הציפו אותנו הגשמים הראשונים בברכתם, השקה את השדות, וכולנו תקווה שהשנה יעלו את מפלס המים בכינרת. עם הכרת תודה על הגשם המבורך, בחרתי להתייחס הפעם במדור זה אל הגשם כסימבול בחלומות.

 

הגשם בחלומות הוא סימבול המשקף הצפה רגשית בעולמו של החולם. חשוב להקשיב לחלום כולו, כדי להבין ביחס למה מוצפים רגשותיו, עד כמה הצפה זו דומיננטית (בסקלה שבין טפטוף קל, ועד לסערת גשמים עצומה). כמו כן, ניתן לדלות מהחלום פתרונות, לבחון כיצד נפתרת הבעיה בחלום – זוהי הדרכה סימבולית חשובה וחכמה מתבונתו הפנימית כיצד להתמודד. כדאי להקשיב לה!

 

מצורפים קטעים מחלומות הממחישים את הרעיון. חלומות אלה הם מהסוג ה"משחרר", המציפים (תרתי משמע) את החוויה הרגשית, כערוץ מבורך לשחרור ופריקת המתחים, לטובת בריאותנו הנפשית.

 

"מטרייה בשליפה מהירה"

א' כותבת: ...”בחלום הסתובבתי עם החבר שלי לשעבר ברחוב ופתאום התחיל לרדת גשם. בתיק שלי הייתי מצוידת בכל מה שנחוץ, כולל מטרייה בשליפה מהירה. הוצאתי אותה מיד ולא נרטבתי"...

זוהרית: קטע זה מחלומה של א' מתאר כיצד למרות שנפרדה ממנו לפני כ-4 שנים, עדיין המפגשים עם החבר לשעבר מעלים ומציפים את רגשותיה.

החלום מעניק לא' מבט גבוה אל המצב, ללמדה כי אמנם רגשותיה מוצפים, אך היא מצוידת בחסינות רגשית, באמצעים להתגונן ולהתמודד (מטרייה בשליפה מהירה), מבלי להוציא אותה מכלל שליטה (לא נרטבת).

 

"שנויים במזג האוויר"

מ' כותב: … “כשמצאתי את אבא שלי בחלום, אחרי שחיפשתי אותו נואשות, פתאום הגשם הסוער הפסיק לרדת ושמש זרחה... העננים היו כחולים ומזג האוויר התחלף. מוזר...”

זוהרית: החלום מתאר כיצד אחרי תקופה של נתק בתקשורת מאביו (אביו הלך לאיבוד) - נתק שהציף רגשות סוערים בחייו של מ' (גשם סוער), חזרו השניים לתקשר כמקודם (מ' מוצא את אביו), וגם מזג רוחו של מ' (מזג האוויר) השתנה לטובה ונרגע. ההשלמה והסליחה, היא כ"שמש זורחת" בשמי רגשותיו של מ', מחממת את הלב ומעודדת באופטימיות (שמיים כחולים) להמשך הקשר.

 

"סערת גשמים הולכת וגוברת"

ש' כותבת: … "הגשם החל בטפטוף, לתומי הייתי רגועה, אבל פתאום הגשם הלך וגבר לסערה. הגשם הציף את הקומה התחתונה ועליתי לקומה הבאה, המשיך להציף ועליתי עוד קומה... ככה המשיך להציף... עד שהגעתי לגג. משם כבר יכולתי לראות ממרחקים שהשמש מתקרבת בין העננים ושאוטוטו הסערה תחלוף...”

זוהרית: קטע זה מחלומה של ש' מתאר תהליך - כיצד בתחילה היא מתעלמת מרגשותיה הסוערים ואולי מדחיקה אותם (רגועה), אך הם ממשיכים להציף. החלום מתאר את ניסיונותיה להתעלות על ההצפה הרגשית (עולה בקומות), עד לנקודת מיצוי בשיא (הגג) אשר ממנה ניתן לצפות את הרגיעה הקרבה והשקט שלאחר הסערה.

 

"גשם של מטבעות"

א' כותב: “בחלום הייתי על גג של בניין משרדים גבוהה מתבונן אל השמים. גשם התחיל לרדת, והוא הלך וגבר, עד שחששתי שיציף אותי... אבל אז התרחש פלא: הגשם השתנה והפך למטבעות של כסף... התעוררתי מהחלום עם חיוך גדול".

זוהרית: חלומו של א' משקף תהליך רגשי שהתרחש על פני תקופה, ומתאר כיצד בתחילתו של התהליך הרגיש א' שהוא התעלה על עצמו ביחס לעבודתו (עומד על גג בניין משרדים), וכיצד רגשותיו גאו (גשם מתעצם) בייחולים לתקוה (מביט לשמים), עד שבסופו של התהליך הוא חש כי הנה שפר מזלו והוא משופע בשפע כלכלי (גשם של מטבעות). גם במציאות עברה על א' תקופה רגשית לא קלה ביחס לעולמו המקצועי – תקופה שהתחילה בתקוות ללא הגשמה כלכלית, והסתיימה בהצלחה ששפע כלכלי בצידה.

 

"שלוליות או לא להיות"

ל' מספרת: “בחלום ירד גשם שוטף ושלוליות הציפו את הדרך שהלכתי בה... הגעתי לשלולית גדולה והבנתי שאני לא יכולה להמשיך ללכת, אבל אז הופיע פתאום הנכד שלי ואמר לי: 'סבתא, אין שום בעיה, השלולית לא עמוקה ויש לי מטריה', וכך צלחנו את השלולית ביחד... הנכד החמוד שלי ממש הציל אותי".

זוהרית: מן הראוי לציין כי ל' חלמה את החלום בעודה מתאוששת בבית החולים מניתוח לב פתוח. החלום משקף את רגשותיה הסוערים (גשם שוטף) וכיצד הרגישה חרדה מההצפה הרגשית שמונעת ממנה את המשך ההתנהלות בדרכה (עוצרת מול שלולית גדולה). בהמשך התהליך מתואר כיצד היא נעזרת רגשית באופטימיות של הנכד, אשר בתמיכתו (יחד איתו) היא מתעודדת, מבינה כי ה"שד לא נורא כל כך" (השלולית לא עמוקה), וכי אפשר להמשיך להתקדם ולהתנהל בחייה.

 

חלומות פז מבורכים!

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?