דלג לתוכן העמוד
יום שני, 15 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בקיץ הזה תלבשי לבן

חג השבועות שחל עלינו לטובה מבשר אתו את עונת החתונות והאירועים המשמחים. במדור הזה בחרתי להתייחס לשמלת הכלולות כסימבול בחלומות.

שמלת כלה כסימבול מופיעה בחלומותיהן של נשים רבות, ומייצגת כמשל את התפקיד הזוגי שאנו עוטים על עצמנו, או את הברית/חוזה שאנו נוטלים (כמו חתונה) עם מישהו/משהו. שמלת הכלה עשויה להופיע בחלום לא רק אצל המצפות לחתונה במציאות שלהן, או שחתונה מהווה אירוע רלוונטי בחייהן.

תלבושות ומלבושים המופיעים בחלומות, הם הדימויים בחזות שאנו מפגינים, התפקידים שאנו לובשים. הם מייצגים שייכות מעמדית, חברתית, אידאולוגית, של תפישות ואורח חיים.

הפרטים הנלווים בחלום יספקו עוד פרטים להבנת ההקשר, כפי שאפשר לראות בקטעים מחלומות המובאים כאן.

 

החופש לרקוד

ד' מספרת: “בחלום לבשתי שמלה לבנה, כמו של כלה, ורקדתי. מישהו מהאורחים שפך עליי קפה והכתם הכהה הזה העיב לי על התחושה, לא הצלחתי להסירו, וזה הפריע לי להמשיך ולרקוד בחופשיות"...

זוהרית: בחלומה של ד' משתקפת החוויה של חוסר השלמות עם המחויבות הזוגית, וכיצד ישנו "כתם" ביחסים (כתם חום), המעורר (קפה) אצלה את התחושה, המעיבה על החופש שלה לזרום בנוחות (לרקוד) עם המצב.

 

רואה ואינה נראית

ק' כותבת: “הגעתי לבקר את אבא שלי. משום מה לבשתי שמלת כלה לבנה, הוא התעלם ממני לגמרי, כאילו לא ראה אותי".

זוהרית: חשוב לספר כי אביה של ק' נפטר לפני שנים רבות, וזיכרונותיה אינם מרפים מהאירועים שהיו, כשהוא לא קיבל את נישואיה למי שהיה ברבות הימים בעלה, וכיצד זכתה ממנו להתעלמות. אמנם עברו שנים מאז, ואביה נפטר והלך לעולמו, אך הנה מופיע החלום הזה כעת, משחזר ומשקף את חוויית העלבון שמלווה אותה, מאז ועד היום, גם לאחר שנים רבות. החלום מציע ריפוי מבורך לנפשה.

 

חתונה ורודה

מ' כותבת: “הייתי בחתונה, אני חושבת שזו הייתה החתונה שלנו (שלי ושל חבר שלי). לבשתי שמלת כלה בצבע וורוד בהיר".

זוהרית: בחלומה של מ' משתקפת החוויה הרומנטית, האופפת אותה ביחסים החדשים שלה עם החבר שלה, וכיצד היא חשה את המחויבות הזוגית (חתונה) אתו כמשהו תמים, ואופטימי (שמלה ורודה). החלום איננו מבשר על חתונה בהכרח, אלא בעיקר משקף את רגשותיה של מ' ביחס לתפקיד המחייב (שמלתה) שהיא נוטלת ביחסים הללו.

 

שמלה מאובקת

ש' כותבת: “מצאתי במזווה ארגז ובתוכו הייתה מקופלת שמלת כלה לבנה, ישנה ומאובקת. הוצאתי אותה משם, ניקיתי אותה, מדדתי ובחנתי את עצמי מול המראה עם השמלה".

זוהרית: במציאות ש' גרושה מזה כ-4 שנים. בחלום משתקפת החוויה הרגשית שלה, כיצד החביאה (במזווה) והדחיקה את הציפיות לשוב ולהינשא לאחר גירושיה. אולם כעת מתעורר הזיכרון מחדש (מוצאת את השמלה) והיא מעזה להעלותו, לאחר זמן רב שלא מילא תפקיד בחייה (ישנה ומאובקת), ואף לבחון בינה לבין עצמה (מודדת את השמלה) את האופציה.

 

אישור לאמא

ה' כותבת: “בחלום בתי לבשה שמלה לבנה יפהפייה, ואני צעדתי לצידה על שביל... מסביבנו מחאו כפיים כל האורחים"...

זוהרית: במציאות בתה של ה' מתגוררת עם בן זוג מזה זמן רב והקשר ביניהם רציני. אמנם טרם דובר על נישואין, אך מבחינתה של ה' עושה רושם שהיחסים הולכים לקראתם. בחלומה של ה' משתקפת התחושה החיובית שלה והמוכנות שלה לקראת הבשורה לחתונה, הצפויה מבתה, וכיצד היא עצמה חשה מחויבת מול הקשר הזוגי הזה. מבחינתה מדובר באירוע שהיא רואה בו הצלחה, או אישור חיובי (האורחים מוחאים כפיים), גם מול הסביבה. מסתמן כי החלום משקף עבורה את ה"אישור" שלה ביחס לעניין.

 

שמלות לראווה

ל' כותבת: “בחלומי אני מסתובבת ברחוב בין חנויות, שיש בו המון חנויות לכלות, עם שמלות כלה בחלונות הראווה. השמלות יפהפיות, יקרות מאוד... ואני יודעת שאינני יכולה לקנות, רק לראות".

זוהרית: במציאות ל' היא רווקה בגיל 37, ללא קשר זוגי רציני כלשהו. בחלומה של ל' משתקפת התחושה כיצד מפעם בה הרעיון להינשא (היא נחשפת להמון חנויות לכלות), אך היא מרגישה שהיא עדיין לא יכולה להיכנס לתפקיד (ללבוש) המחויבות הזוגית, ושכעת היא חשה שהוא מעבר להישג ידה (השמלות בחלון הראווה – לראותן בלבד).

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?