דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אדם ואדמה

 

יסוד האדמה, הינו אחד מהיסודות המרכיבים את עולמנו החיצוני והפנימי – מארבעת היסודות הגדולים של הטבע: אדמה, אש, מים ואויר. במדור זה אתייחס אל יסוד האדמה, המופיע רבות כסימבול בחלומות, בתצורות הופעה מגוונות.

יסוד האדמה מייצג את עולם החומר והארציות. האדמה היא הבסיס, הקרקע שעליה אנו דורכים, עליה אנו מנתבים את שבילי דרכנו בחיים, ה"אפר שממנו באנו ואליו נשוב", אמא אדמה - הקרקע המזינה אותנו בפירותיה, פירות היבול והפרנסה.

החלומות משקפים את הלך רוחנו הפנימי במשלים וסימבולים. בתרחישים שעולים על כל דמיון, יוצר הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע, את סיפורי החלום, המדברים בשפה של סימבולים ומשלים עשירה ויפהפייה.

מובאים קטעים מחלומות, הממחישים את הרעיון שיסוד האדמה טומן בחובו.

 

אנשי אדמה

נ' כותבת: ...”בחלום הגעתי לכפר שבו האנשים היו מעין אנשי-בוץ שכאלה. הם היו מכוסים באדמה בוצית מכף רגל ועד ראש, מאוד ידידותיים, אבל נראו לי מוזרים מאוד"...

זוהרית: כששאלתי את נ' באיזו סביבה חברתית חדשה מצאה עצמה לאחרונה, סיפרה לי כי בשבועיים האחרונים החלה לעבוד במשרד קטן של חברת ביטוח. החלום של נ' משקף כיצד היא מרגישה שהיא מוצאת את עצמה בסביבה חברתית קטנה (כפר), של אנשים שכל מעיניהם נתונים לעולם החומר (בוץ ואדמה) והארציות. עושה רושם שמבחינתה זוהי תופעה לא מוכרת (מוזרים). החלום מבטא ומאפשר לפגוש את החוויה הרגשית, ובכך לפרוק את המתחים שבגינה. בנוסף הוא מטמיע מידה של הסתגלות לסביבה הלא-מוכרת.

 

תקשורת ארצית

ד' כותבת: … “בחלום ניהלתי עם בעלי דיאלוג כלשהו, לא זוכרת על מה, וחושבת שכל הדיאלוג התקיים בצורה לא מילולית, אלא טלפטית. במהלכו הוא התחיל לזרוק עליי גושי אדמה, להטיח בפניי אותם. זה היה מאוד מעליב"...

זוהרית: בחלומה של ד' משתקפת תחושתה, כיצד בדיאלוג שבינה ובין בעלה היא חשה שהוא מטיח בפניה (זורק לפניה) טיעונים הנובעים מהגישה הארצית (אדמה), החומרית, המציאותית. מבחינתה זוהי חוויה הגובלת בעלבון, אולי משום שגישה זו איננה רלוונטית שאליהם הייתה מצפה שיתייחס, או שהאופן שבו זה נעשה (הטחה בפנים) מציף את חוויית העלבון. תפקידו העיקרי של החלום בריפוי – להעלות ולהציף את החוויה הרגשית, ובכך לפרוק ולשחרר את המתח, לטובת בריאותה הנפשית.

 

שקוע בבוץ

ח' כותב: … “בחלומי הייתי שקוע כולי באדמה בוצית, מסביב עמדו אנשים ואף אחד לא הצליח לעזור. בסוף הגיע מנוף שהצליח להרים אותי, אבל כשהמנוף שלף אותי כל הראש שלי התחלף"...

זוהרית: מן הראוי לציין כי ח' עבר במציאות תקופה של נפילה כלכלית ופשיטת רגל של העסק שלו. החלום מתאר כיצד המציאות הכלכלית הטביעה אותו על כלות (שקוע בבוץ), וסביבתו הייתה מנועה מלעזור לו (עומדים ולא מצליחים לעזור). בסופו של התהליך הוא הצליח למנף את המצב (מנוף) ולהחלץ, אולם כל האירוע שינה את תפיסתו (הראש התחלף).

 

אדמה טובה

ר' כותבת: ...”כשרכשנו את המגרש שלנו, התלבטנו רבות בין שני מגרשים לפני הרכישה. ביום החתימה של החוזה הסופי, לאחר שהכל הושלם חלמתי בלילה את החלום הזה. בחלום ראיתי את עצמי מגיעה אל המגרש שרכשנו ומוצאת באדמה בור, ממנו מבעבעים מים. אני טובלת את ידיי בתוך המים, ויודעת שזה מעיין לחיי נצח (כן !!!)... התעוררתי מהחלום עם ידיעה פנימית שעשינו את הדבר הנכון. רכשנו את המגרש המתאים ביותר.”

זוהרית: חלומה של ר' מתאר את החוויה הרגשית שלה, של התחדשות באדמה, שתניב ותפרה, ותרווה את חייה לאורך זמן רב. תחושה טובה של בחירה טובה... ואכן ברבות הזמן סיפרה לי ר' כי בדיאבד, החלום בישר עבורה את מה שידעה ווהיא מרוצה מהקרקע הנבחרת.

 

אדמה יבשה

ח' כותבת: ...”בחלום ניגשתי אל האדנית בחלון המטבח וראיתי שהאדמה כל כך יבשה, מאוד הפליא אותי שבתנאים כאלה פרחו שם פרחים בשלל צבעים...”

זוהרית: חלומה של ח' מקשף את החוויה הרגשית שלה ומתאר כיצד היא מופתעת לגלות שהצמיחה שלה ממשיכה להתקיים ובשפע רב (פרחים בשלל צבעים), למרות שאיננה מזינה אותה. אם ניקח את החלום צעד נוסף קדימה, אפשר להבין כי הגיע העת להזין את עצמה רגשית (להשקות), גם לטובת הצמיחה העתידית שלה.

 

חלומות פז מבורכים !

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?