דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

היום שאחרי

 

בצל המלחמה שפוקדת אותנו כולנו נפגשים עם שאלות קיומיות מהותיות. ברמה הרגשית כולנו חווים באיזשהו אופן טלטלה וערעור תפיסות – ספקות אודות המערכות שמקיפות אותנו, פחדים קיומיים לבריאותנו, טלטלות כלכליות, ותחושות אי-ודאות לגבי העתיד אליו יתפתח המשבר הנוכחי. גם ההתגייסות לעזור ולתרום, ולחילופין הבידוד שנגזר על האחרים, מפגישים אותנו עם התמודדות חדשה ומאתגרת. הטראומה קשה ומהדהדה לכל חלקי האוכלוסייה – ילדים, קשישים, משפחות של מגויסים, חקלאים, בעלי עסקים ועוד.

בל נשכח כי במקביל לתפקוד המעשי שלנו בתקופה זו, מתקיים בתוכנו עולם רגשי עשיר, שאיננו גלוי לעין, אשר פועם, מתמודד בדרכו, וזקוק לביטוי וריפוי. את שיקוף רגשותינו נפגוש בחלומות בימים כתיקונם, ועל אחת כמה וכמה בעתות משבר בתקופה זו.

החלומות מיטיבים לשקף את הלך נפשנו, ובהשפעת משברים קשים עשויים להופיע חלומות אפוקליפטיים, בהם החולמים חווים את "הסוף", או "קץ אחרית הימים", כשהכל נגמר, מתמוטט, נעלם, הרוס, מתרוקן. רבים מתעוררים מחלומות אלה מודאגים, מבוהלים, מזועזעים ולעתים נוטפי זיעה... אלו חלומות קשים וסוחטים.

חלומות אלה משקפים במשלים וסימבולים את החוויות הרגשיות, שמתקיימות מתחת לפני השטח ובכך משמשים עבור החולם כערוץ מבורך לביטוי וריפוי. כמו חוט ארקה חשמלי, הפורק אנרגיה חשמלית עודפת אל האדמה, כך גם חלומות אלה – הם פורקים ומשחררים את המתחים לטובת בריאותנו הנפשית. גם אם אינם נעימים, הם מבורכים בתרומתם לנפשנו.

נשימות עמוקות ושתיית כוס מים קרים ירגיעו בהחלט, אך גם הבנת החלום עשויה לתרום, ולכך מוקדש מדור הזה.

 

לפגוש את הגרוע מכל

חלומות אפוקליפטיים משקפים חוויות רגשיות מעולמו הפנימי של החולם במשלים וסימבולים, ומטרתם העיקרית היא ריפוי. החלום מבטא ומציף את החוויה בהגזמה ובמלוא הדרמטיות, ובכך משמש כערוץ מבורך לפריקה ושחרור מתחים, לטובת בריאות נפשנו.

החלום מפגיש אותנו עם הפחד מ"הגרוע מכל", ובכך כמו שותל בתודעתנו את הידיעה ש"כבר שרדנו את זה", עמדנו מול הפחד במלוא עוצמתו -  תעצומות שיעמדו לרשותנו לשרוד את זה, גם במציאות הערה.

 

ג' כותבת: ...”זה היה נורא! בחלום ידעתי שכל האנושות נכחדה ונותרתי לבדי... מסביב היה מדבר ריק, ללא זכר לכלום"...

ר' מספר: ...”כולם נספו בצונמי ורק אשתי ואני נותרנו על מעין לוח עץ שצף על המים"...

 

התגלות

מהקשבה לסיפור החלום כולו נוכל להבין עוד לאיזה תחום מעולמו של החולם מיוחסת ההתרחשות בו. לעתים נגלה בחלום פתרונות למצב – פתרונות משליים, שאותם אפשר לתרגם כיעילים גם למציאות עצמה. פתרונות אלה מופלאים בתבונתם. כדאי להקשיב להם.

 

א' כותבת: … “לאחר שראיתי בחלום את כל העיר הרוסה, הצלחתי לעלות לבניין גבוה ולהשקיף... זה היה מחריד. ממולי ראיתי בניין עם שלט פרסומת לנס-קפה... כמה אירוני שאני בכלל זוכרת את זה"...

זוהרית: קטע זה מחלומה של א' משקף כיצד היא חווה התמוטטות מבנים תפיסתיים שלה, כשכל המוכר לה נכחד. בד-בבד מספר לנו החלום שא' תוכל להתרומם מהמצב (בבניין גבוה) ולהיווכח בהתעוררות (נס-קפה) תעצומותיה. החלום רומז כי ההרס והישרדותו הם בבחינת "נס" עבורה.

 

ד' כותבת: ...”הייתה רעידת אדמה שהשמידה הכל... כאוס גדול, אנשים הסתובבו חסרי-כל, וגם אני איבדתי את כל רכושי... אך הייתה לי תחושה חזקה שיהיה בסדר, שאתגבר. היה לי תיק-גב עם כל הדרוש לשרוד"...

זוהרית: חלומה של ד' משקף את רגשותיה כיצד "מתערערת האדמה שמתחת לרגליה" ברמה ההישרדותית, הקיומית, או הכלכלית. החלום מעניק לד' נקודת מבט גבוהה אל המצב, להבין כי היא חשה מסוגלת לעמוד במשבר, בעודה מצוידת באמצעים לשרוד כגיבוי (תיק-גב).

 

איפה המפתחות?

 

ע' כותבת: חלמתי שאיבדתי את התיק והמפתחות של המכונית שלי. הייתי במפגש עם נשים, אשר בדרך כלל אנחנו נפגשות לתמיכה רגשית (גם במציאות, אך לא בתקופה זו), וקיבלתי מהמנחה ספר עם כישופים ומתכוני קסם. כשהתברר לי שאיבדתי את התיק והמפתחות, התחלתי להתרוצץ בחיפוש. החלום עבר לאפיזודה אחרת שבה הייתי בבית הוריי וחיפשתי שם. גם שם לא מצאתי... ואבא שלי אמר שאולי הגיע הזמן למפתחות חדשים...

זוהרית: החלום משקף את חוויותיה הרגשיות של ע' בהשפעתה של תקופה מאתגרת זו, ומתאר וכיצד היא מרגישה שההתנהלות שלה (נסיעה במכונית), והזהויות הכלכלית והאישית שלה (התיק) המוכרים לה, הלכו לאיבוד. הפתרון/המפתח למצב הוא בתהליך חיפוש מבחינתה. חרף ניסיונותיה למצוא מרגוע לנפשה (קבוצת תמיכה שמעניקה לה ידע וכלים מחוללי קסמים), גם בבית המגונן של בית הוריה, לא מביאים את התשובה. בחלום מקבלת ע' רמז המגיע מאביה בחלום: “הגיע הזמן למפתחות חדשים".

אמנם החלום מסתיים ללא פתרון, אך לאחר שאפשר ביטוי לרגשותיה, הוא מטמיע בה את הרעיון שיחד עם האובדן צפוי חידוש בעתיד, גם אם כרגע איננו מצוי או גלוי לעין.

 

חלומות פז מבורכים ובריאות !

 

זוהרית רובין

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?