דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 20 ביולי 2024
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

127 שנים להקמת "מושבת הבולגרים" בהרטוב

שגרירת בולגריה בישראל, רומיאנה באצ'וורוובה, מברכת באירוע לציון הקמת המושבה הרטוב

לפני 127 שנה, בשנת 1895, כתב מו"ל העיתון "חבצלת" שיצא בירושלים, ישראל דוב פרומקין: "...ולזאת אפוא נשמח את לבכם בבשורה טובה, כי לפי שמועה, עוד מעט ותיושב מושבה חדשה בארץ ישראל... מאחינו הספרדים בני בולגריה". ואכן, בנר שמיני של חנוכה, בראש חודש טבת, תרנ"ו, 18 לדצמבר 1895, נוסדה המושבה "הרטוב", שאת שמה העניק לה, כנראה, אליעזר בן יהודה בכבודו ובעצמו.

בן המקום, יהודה בן בסט, מספר בספרו "הר-טוב – מושבה מבודדת בהרי יהודה" על ראשון המתיישבים, ישראל גירון: "...ראשון העולים היה בכור ישראל גירון. הוא לא יכול היה לקחת את משפחתו עמו כי באותו שבוע ילדה אשתו בן, אך הרצון לעלות לארץ ישראל בער בעצמותיו, והוא לא המתין אפילו לברית המילה של בנו, בן-ציון. הוא נטל עמו את בתו רחל בת התשע וחצי וביום ב', כ"ב כסלו תרנ"ו הפליגו שניהם ארצה... כעבור שבוע הגיעו ליפו, הקדישו יום אחר לקניות וסידורים וכבר למחרת, יום רביעי, א' בטבת, תרנ"ו, 18 לדצמבר 1895, בנר שביעי של חנוכה, יצאו ברכבת מיפו, ירדו בתחנת דיר-אבן (הרטוב) ובאותו היום דרכו רגליהם לראשונה על אדמת המושבה". יום זה נקבע כיום היווסדה של המושבה הרטוב.

על תולדותיה של המושבה הרטוב סיפרנו בכתבה שפורסמה בחודש שעבר (המושבה שנידונה לשיכחה, בקיצור 623). בשבוע שעבר ציינו צאצאי המתיישבים 127 שנים לייסודה.

האירוע החגיגי התקיים בבית המקורי של משפחת בן-ציון ורגינה לוי. הבית נהרס לראשונה במאורעות תרפ"ט (1929) ונבנה מחדש, נהרס שוב לאחר שהמושבה פונתה במלחמת השחרור, ב- 16 במאי 1948, ושוקם על ידי המועצה האזורית מטה יהודה, שהקימה בקומה הראשונה את המוזיאון לזכר המושבה הרטוב.

הטקס התקיים בנוכחות נציגי משפחות המייסדים, בהשתתפותה של שגרירת בולגריה בישראל, רומיאנה באצ'וורוובה, בהנחייתה הנלהבת והנמרצת של יו"ר עמותת הרטוב, יעל קינן, ובסיוע עובדי מחלקת התיירות במטה יהודה. באירוע נכח גם פרופ' בני גביש, נינו של הנדיב גולדברג שתמך במושבה והקים בצמוד אליה את חוותו – חוות גולדברג.

את המפגש המרגש פתחה יעל קינן שסיפרה לנוכחים ולשגרירה כיצד נקשרה היא למקום, למרות שלא התגוררה במושבה אישית מעולם.

סגן ראש המועצה, בני אלירז, בירך על האירוע והציע להקים ברית ערים תאומות בין מטה יהודה, לרשות מקומית מקבילה בבולגריה. ההצעה התקבלה בהתלהבות על ידי השגרירה.

מעוז חביב

[email protected]

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?