דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חברים נובחים בחלומות

חיות המחמד הנפוצות, הן בעלי החיים שהתבייתו לשרת את האדם ולחיות במחיצתו, עד לקשר קרוב שמעבר לתועלת. עבור רבים חיות המחמד שלהם הן חלק בלתי נפרד מהמשפחה ולחלקם אף מהווה חיית המחמד כקשר היקר ביותר.

במדור זה בחרתי להתייחס לכלבים, המופיעים בחלומות רבים ומייצגים כסימבול קשרים ויחסים במעגל סביבתנו הקרובה (סביבה משפחתית, או חברתית).

הכלב "חברו הטוב ביותר של האדם” - יכול להיות נאמן, מאולף ובן-ברית, אך ממש כמו חברינו הטובים ביותר הוא עשוי להפתיע, להיות תוקפני, נושך ומאיים.

מצורפים קטעים מתוך חלומות לדוגמה, בהם מככבים חברינו הכלבים.

 

יושב על הגדר”

ע' כותבת: ...”בחלום ראיתי את הכלב יושב על הגדר שהקיפה את הבית שלי. לא הייתי בטוחה אם הוא חברותי או לא. בזהירות התקרבתי עד שיכולתי להושיט יד וללטפו. הוא הביט בי בעיניים ענקיות”...

זוהרית: אפיזודה זו מחלומה של ע' משקפת את הקרבה המהוססת שלה (מתקרבת בזהירות לכלב) ליצירת קשר. אולי כי מבחינתה הוא “יושב על הגדר” ולא נוקט ביוזמה מצידו. החלום מעיר את תשומת ליבה להתבונן לעומקו על המצב (מבט בעיניים ענקיות), ולהבחין כי בסופו של תהליך היא גוברת על חשדותיה ומתקרבת.

 

"מבתרת חיות"

ל' כותבת: …"מצאתי עצמי באזור פתוח כמו שדה גדול ואני מבתרת חיות, במיוחד כלבים (איזה זוועה!). אישה עם חזות תאילנדית הולכת בעקבותיי ואומרת לי "זה לא טוב ככה" ואני ממשיכה ללכת ולעשות את אותו הדבר, ומשליכה את החלקים הרחק בשדה הפתוח"...

זוהרית: באפיזודה זו מחלומה של ל' מתואר כיצד היא חותכת קשרים עם אנשים (מבתרת חיות), אשר חלקם קשרי חברות/ידידות (כלבים). החלום מתאר רצון לחסל קשרים (לבתר/לסיים), אשר נראים לה עתה כזרים (אשה עם חזות תאילנדית), שאינם מדברים בשפתה (אשה ממוצא זר). היא נחושה ואינה מוכנה להתפשר, או לרצות אחרים, לא מוכנה להישמע לקולות שאומרים לה ש"זה לא בסדר".

 

כלבים עוינים”

בהיותה בחו”ל עקב שליחות של בעלה במסגרת עבודתו, חלמה ר' חלומות חוזרים ובהם האפיזודה הבאה.

ר' כותבת: ...”בחלום אני עוברת בשכונה ומכל עבר צצים כלבים עוינים שרודפים אחריי, חושפים שיניים ומפחידים אותי”...

זוהרית: קטע זה מחלומה של ר' משקף את תחושותיה ביחס לסביבה החברתית/קהילתית שלה (כלבים), בהיותה בחו”ל, וכיצד היא חשה מותקפת, לא בטוחה, חשה בעוינות המופנית כלפיה, חשה שהיא בסביבה לא-חברותית. חשוב לציין כי מוטיב זה חזר על עצמו בחלומות חוזרים ונשנים בשנה הראשונה. עם הזמן ככל שהסתגלה ר' לסביבה החדשה בחו"ל, חדלו חלומות אלה להופיע.

 

"כלב תוקפני"

א' כותב: ...“החלום הזה חוזר על עצמו בוראיציות שונות לאחרונה. בחלום אני רואה מולי כלב שבתחילה נראה חמוד, וכשאני מתקרב אליו הוא הופך להיות תוקפני ואני נאבק בו. לפעמים אני מתעורר מזועזע ונוטף זיעה.”

זוהרית: חלומו החוזר ונשנה של א', מתאר כיצד לאחרונה הוא מרגיש מותקף במסגרת יחסים קרובה/חברתית, באופן שלא ציפה לו. כשניסיתי לברר עם א' לאין לדעתו בהוא היה קושר את החוויה הרגשית הזו במציאות שלו, הוא ענה כי לאחרונה הוא מרגיש ביחס לחברו הטוב ביותר שקיימת תחרות סמויה ביניהם. התחושה הזו מכניסה ליחסים המון מתח, וחוסר נוחות מבחינתו, עד לתחושה שהוא מרגיש מותקף ומאויים.

תפקידו העיקרי של חלומו של א' הוא לפרוק ולשחרר את המתחים האגורים ברגשותיו לטובת בריאותו הנפשית. החלום מעצים את הדראמה ביתר שאת, ובכך מאפשר להציף את המתח במלא העוצמה, לשמש ערוץ ריפוי, תוך פריקה ושחרור האנרגיה הרגשית.

 

כלבלב הו-בי-די-בם-בם

ת' כותבת: ...“ובחלום פתחתי את דלת הבית שלי וראיתי המוני תרנגולים מצטופפים שם, נאבקים ביניהם ומנסים להכנס בדלת. גירשתי אותם וסגרתי את הדלת... אחרי המתנה כלשהי שמעתי שהם הולכים עד שכבר היה שקט... ואז פתחתי שוב את הדלת וגיליתי שם כלבלב קטן וחמוד".

זוהרית: חשוב להקדים ולומר כי חלומה של ת' מתחיל השיקוף היבטים שונים מהיחסים שלה עם גברים בתקופה זו, כשהקטע המצורף הוא חלק מחלום ארוך יותר. בקטע הזה מתואר התהליך הרגשי, אשר בתחילתו היא גייסה את עצמה להדוף גברים מרובים (הודפת תרנגולים), אשר צבאו לפיתחה, והתחרו בחיזוריהם אחריה – מצב שהיווה מטרד עבורה. לאחר ש"סגרה את הדלת", ואיפשרה לעצמה המתנה מסויימת של שקט, היא נפתחה (פתחה שוב את הדלת בחלום) לגילוי של קשר חברי אחד, אשר מצוי כעת, בסופו של התהליך, בתחילת דרכו (כלבלב קטן).

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?