דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 28 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

החיים דבש

לרגל השנה החדשה בחרתי לייחד את המדור לסימבול הטמון בברכת החג המסורתית על התפוח הטבול בדבש. התפוח הוא סמל להתחדשות, פוריות, וצמיחה. הדבש מוסיף ניואנס נוסף כסימבול למתק החיים הטובים והשופעים מעבר לצרכי ההישרדות.

את שני הסמלים הללו נפגוש גם בחלומות, ביחד או לחוד, ובתרחישים שונים ומגוונים העולים על כל דימיון (ולא רק על הצלחת). הסימבולים הללו יכולים להופיע בכל תיזמון אפשרי, ולא רק בסמיכות לחג ראש השנה. בהיותם סימבולים, הם ישקפו כמשל את החוויות הרגשיות של החולם בשפת החלום – שפת הסימבולים.

חשוב להקשיב לחלום כולו, על כל פרטיו, על מנת להבין את הסיפור השלם.

 

                                                                     

עץ תפוחים כחזון

נ' כותבת: "החלום שלי התחיל במרדף מטורף בין סימטאות, שאינני זוכרת את כל פרטיו, רק ידעתי שאני בורחת מפני משהו. פתאום הייתה הפוגה... הרגשתי שכל המרדף הסתיים ופתאום אני מוצאת את עצמי במקום קסום ומיוחד במינו. הייתי בשדה פתוח ויפהפה, עם נוף ירוק מאופק לאופק. ראיתי מולי עץ גדול ומרשים והתקרבתי אליו. זה היה עץ של תפוחים. על העץ היו תפוחים בכל מיני שלבי צמיחה – היו תפוחים בשלים שנפלו על הארץ/אדמה, היו כאלה שעדיין לא בשלו, והיו גם תפוחי בוסר קטנטנים על העץ. עמדתי שם מוקסמת ונפעמת מהמראה.”

זוהרית: מהיכרות שלי את נ', אני יודעת עד כמה היא עסוקה בעשייה בלתי פוסקת – מבשלת לכל המשפחה, מטפלת בנכדים, מארגנת קבוצות חברתיות ועוד ועוד. במילים אחרות: אין לה רגע דל. חלומה של נ' מתאר את החוויות הרגשיות שלה בתהליך, וכיצד בתחילתו היא מרגישה רדופה, עסוקה בבריחה השרדותית. סופו של החלום מעניק לה מבט רגוע יותר אל אפשרות שיכולה לשמש לה כחזון: ממש כפי שהעץ מצמיח את פירותיו, המצויים בשלבי צמיחה שונים, בתהליך טבעי שיש לו את הקצב הנכון, מבלי להאיץ בתהליכים... כך גם היא יכולה לנוח מהמרדף המתמיד, ולהניח לתהליכים להבשיל בדרכם הטבעית.

 

צנצנות דבש בתפריט

א' מספרת: “בחלום הגעתי לארוחה משפחתית, בה הייתי אמורה לפגוש את משפחתו של בן זוגי (במציאות עדיין לא פגשתי אותם, אך זה עתיד לקרות בעוד שבוע וחצי). אני רואה את אנשים יושבים סביב שולחן ערוך עם מפות לבנות, ומבחינה שעל השולחן עומדות המון צינצנות של דבש... לא היה שם שום פריט מזון אחר מלבד דבש...”

זוהרית: חלומה של א' מעבד את החוויות הרגשיות שלה לקראת הפגישה הממששת ובאה לקראתה עם משפחתו של בן זוג - משפחה שעליה ידוע לה כי היא אמידה למדי. החלום מתאר כיצד היא מרגישה כי מדובר במשפחה שהתברכה בשפע ובמתק החיים הטובים, משפחה שאיננה ניזונה מחוויות של השרדות בסיסית. יחד עם זאת, מספר לנו החלום כי א' מרגישה פתוחה להכיל את מה שיוצע לה באור חיובי (מפה לבנה), גם אם אולי מדובר במצב שונה/אחר ממה שהיא מכירה.

 

תפוח רקוב

ש' כותב: “ישבתי מול הבוס שהיה אמור לראיין אותי למשרה, והשיחה התנהלה באופן רגיל, למרות שאני לא בדיוק זוכר את כל פרטיה. במהלך השיחה הוא הוציא מהמגירה תפוח והתחיל ללעוס אותו מולי, וזה נראה לי בסדר... אלא שבעודו לועס הבחנתי שהתפוח לגמרי רקוב, ולא היה לי אומץ להעיר לו על כך. העניין הסיח לגמרי את דעתי...”

זוהרית: גם במציאות אמור היה ש' לפגוש מנהל משרד לראיון עבודה, אולם לאכזבתו הפגישה בוטלה ונדחתה מכל מיני סיבות. חלומו, שהופיע בסמוך לביטול הפגישה, משקף את החוויות הרגשיות שלו ביחס לעניין. עושה רושם שהוא מרגיש כי מדובר בתקשורת (שיחה עם הבוס בחלום), שיש בה טעם לפגם מבחינתו של ש' – שאיננה מבשרת הזדמנות לצמיחה (תפוח רקוב), כשהחלום מאפשר לש' לעכל את הרעיון.

 

רק דבש

מ' כותבת: “בחלום נסעתי ברכבת לאירוע כלשהו... ישבתי עם כולם ליד שולחן ערוך מכל טוב... ואני בכלל לא רציתי לגעת במנות הראשונות, או העיקריות. ידעתי שבהמשך הערב יגישו מנות אחרונות,חיכיתי לזה ועמדתי על דעתי שאינני רוצה לאכול... ואכן בסוף הגישו דבש בקערות גדולות. ליקקתי את האצבעות".

זוהרית: חלומה של מ' מתאר כיצד לאחר התנהלות במסלול הקבוע שלה (נסיעה ברכבת) היא מרגישה בשלה לעמוד על דעתה ולבחור במנעמי החיים המתוקים (רוצה רק דבש). החלום מדגיש את האסרטיביות שבוקעת ממנה לבחור ולעמוד על דעתה. עושה רושם שמדובר במצב שהבשיל, לאחר תקופה של עיכול חוויות מהסוג ההשרדותי, כאשר עתה היא מוכנה, בשלה ורוצה ליהנות מה"צופארים" של החיים ותו לא. החלום הטמיע בה את הנחישות לבחור ולעמוד על דעתה, ואפשר לה לחוות את תוצאותיה המהנות.

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?