דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 28 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בהשפעת השפעת

תקופת הקורונה השכיחה מליבנו את שפעת החורף, המוכרת הזו, שנפוצה מאוד בתקופה זאת ורבים מאיתנו חווים אותה על עצמנו, או בין בני המשפחה והבית. את המחלה אנו אמנם חווים ברובד הפיזי של עצמנו – הגוף חלש ומגיב בסימפטומים שונים: שיעול, ליחה, קושי במערכת הנשימה, צינון, נזלת, דלקות בגרון, או עלייה בחום.

במקביל, במציאות הרגשית שלנו מתקיימות חוויות, המקבילות למציאות הפיזית, ומושפעות מהיותנו חולים – חוויות רגשיות של חוסר אונים בתפקוד, או תחושת הלחץ מאי-עמידה במטלות ובעבודה, מפאת היותנו מוגבלים. כמו כן, נחווה לעיתים אתגרים ביחסים עם הסובבים אותנו שאולי מבחינתנו "אינם מתחשבים" או רגישים למצבנו... ועוד ועוד...

                                                  

                                                   אילוסטרציה

החוויות הרגשיות מוצאות את הביטוי בחלומות, המשקפים לנו את הלך רוחנו במשלים וסימבולים. תפקידם העיקרי של חלומות אלה הוא לבטא את מה שקשה לבטא במציאות, להציף את החוויות ובכך לפרוק ולשחרר את המתחים האגורים בתוכנו, לטובת בריאותנו הנפשית. בכך משמש החלום כערוץ מבורך לריפוי.

מובאים כאן קטעים מחלומות בהשפעת השפעת, הממחישים היטב את הרעיון.

 

המעלית עולה או יורדת ?

ל' כותבת: “בחלום התכוונתי לעלות במעלית למשרד שלי (במציאות אין לי מעלית במשרד). אני נכנסת למעלית, ומגלה שהמעלית יורדת במקום לעלות... בקומה התחתונה הדלת נפתחת ואני רואה בחוץ מישהו חולה שוכב וזקוק לטיפול. אני מבינה שאני צריכה לרדת שוב אל קומת החניה, אבל פתאום המעלית צונחת במהירות אל האדמה, אני מבינה ששם לא תהיה קליטה של הטלפון הסלולרי ולא אוכל להתקשר. אני נבהלת מכך שחסרוני יורגש בעבודה".

זוהרית: במציאות ל' הייתה חולה בשפעת באותו לילה, והחלום מתאר כיצד היא מרגישה שהיא מנסה להתעלות על עצמה (מעלית) בשביל להגיע לעבודה, אולם אין זה מתאפשר (המעלית יורדת), מפאת מצבה הבריאותי (רואה מישהו חולה), הדורש מנוחה ועצירה (צריכה להגיע אל החניה). בינתיים תהליך המחלה מתדרדר במהירות (המעלית יורדת במהירות) ומפגיש אותה עם קרקע המציאות (אדמה), כשהתקשורת בעייתית (אין קליטה לטלפון), והיא מבוהלת מחסרונה המורגש בעבודה.

החלום מעניק תמונת מבט גבוהה אל המצב, ללמדנו כי בנוסף למחלת השפעת הרובצת על ל' בימים אלה, ישנו הלחץ הרגשי מפאת חסרונה בעבודתה, עם כל הכוונות הטובות שלה להתעלות על עצמה. בנוסף לקושי הפיזי, ישנו הלחץ הרגשי שגובה אנרגיה וסוחט כשלעצמו. החלום מציע לקבל ולהשלים עם המצב הדורש מנוחה להחלמה.

 

שיעול של שניצל

ר' כותבת: “את החלום הזה חלמתי באחד מהימים של השפעת שלי. היו לי שיעולים קשים במשך כמה ימים. בינתיים מרגישה טוב יותר, אך משתפת בחלום בדיעבד.

בחלום ראיתי שיוצאות לי מהפה חתיכות של שניצל (טרי, לא מבושל)... זה היה מוזר...”

זוהרית: חלומה של ר' מתאר כיצד היא חווה את הקושי שבשיעול (שניצל=חזה), כמו חותך בבשר החי (חתיכות בשר חי). החלום מאפשר לבטא (מהפה) את מה שאולי לא מתאפשר לבטא במציאות, ובכך משמש החלום כערוץ מבורך לריפוי רגשי.

 

כור ההיתוך הפנימי

א' מספרת: ...”בחלום ראיתי את כל הבית הפוך עם ניירת ומסמכים פזורים מסביב. התחלתי למיין ולסדר בקופסאות, וזוכרת שהחלטתי לשרוף את מה שאין לי צורך בו. במרכז הבית עמדה מדורה גדולה, והשלכתי אליה ניירות, חפצים, בגדים ועוד... בחלום לא העסיקה אותי המחשבה שהמדורה יכולה להיות מסוכנת, להפך - הרגשתי שאני מתנקה מעול... התעוררתי מהחלום בבוקר קודחת מחום והחלטתי להישאר לנוח בבית, ולא ללכת לעבודה.”

זוהרית: האש כסימבול בחלומות מייצגת טרנספורמציה רגשית פנימית עמוקה. האש היא כור ההיתוך המפרק חומרים ויוצר מחדש, היא "אש היצירה" הבוערת בעצמותינו לכלות את הישן ולברוא את החדש. חולמים רבים מתעוררים עם חום פיזי לאחר חלום עם אש. קל יותר להבין זאת כאשר מתעמקים בסיבות הרגשיות – טרנספורמציה רגשית פנימית תובעת אנרגיה וכוחות, אירגון מחדש של כל המערכת בגוף ובנפש בו-זמנית.

חלומה של א' משקף את החוויה הרגשית המלווה אותה, ומתאר כיצד היא חווה אירגון פנימי יסודי ומעמיק. התהליך דורש פרידה עד השמדה של זיכרונות, הרגלים, תפקידים, הגדרות, שאינם רלוונטיים יותר בחייה. זאת על מנת להתפנות ולפנות מקום לחידוש המדוייק יותר מבחינתה, ושיתפוס את מקומו של הישן.

האירגון הפנימי מחדש תובע מא' את האנרגיה הרגשית, כמו גם הגופנית, ואפשר להבין כיצד התעוררה בבוקרו של היום עם חום, ובחרה להקדיש את היום למנוחה בבית. החלום איפשר לבטא ולהציף את החוויות הרגשיות, לטובת הריפוי המבורך שלה, ובחוכמה רבה בחרה א' לתת עוד השלמה לריפוי זה במנוחה טובה.

 

שנהיה רק בריאים, וחלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?