דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

20 שנה לפסטיבל היין

פסטיבל היין של מטה יהודה חוגג 20 שנה של מאבקי הישרדות מול הנחיות הזויות של הרשויות בישראל ומצפה למימוש הבטחתו של שר האוצר להסדיר את נושא השימושים החורגים

היינן והכורם אבי יהודה, יקב שורש (צילום: זקי משיח, 2017)

23 שנה חלפו מאז שבית המכירות סות'ביס הגיב בהתלהבות לבקבוק היין מהבציר הראשון של המסעדן ותושב רמת רזיאל, אלי בן זקן, ושכנעו אותו להקים פה את "יקב קסטל". המהלך של בן זקן היה זרז להחלטה של ראש המועצה דאז, מאירק'ה ויזל, לייסד במטה יהודה את דרך היין ולייסד את פסטיבל היין.

20 שנה חלפו מאז שנחנך פסטיבל היין הראשון של מטה יהודה ב-1998. כיום ברור לכל חובב יין כי באדמות הרי ירושלים טמון אוצר קולינארי וכי היינות שמיוצרים במטה יהודה עומדים בשורה אחת עם היינות המשובחים ביותר. במהלך השנים הצטרפו עוד ועוד יקבים מקומיים אל תעשיית היין המקומית, כשהם נאלצים להתמודד עם הנחיות הזויות של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ושל רשויות אחרות, ועם קשיים רבים, שיווקיים ועסקיים.

כיום פעילים ברחבי מטה יהודה כ-45 יקבים, כשרובם מנסים לשרוד בשוק היין המקומי והבינלאומי ולמצוא את האיזון הנכון, שבין הרצון לייצר יין מעולה וההוצאות הגבוהות הנלוות לכך, לבין היקף הייצור והיכולת לייצר הכנסות ראויות שיתרמו בסופו של דבר לשורת הרווח, ולא יגררו את היזמות הזו לשורת ההפסד.

למרבה הצער, עד היום לא השכילו ברשות מקרקעי ישראל למצוא את הדרך להקל על היקבים במטה יהודה והם ממשיכים ומערימים קשיים ומכשולים בפני כל יזם הרוצה להוציא לפועל את ייסודה מחדש של תעשיית היין האזורית, שפרחה במשך אלפי שנים והוחרבה עד היסוד בידי הכובשים המוסלמים במאה השביעית לספירה.

פסטיבל היין ה-20 מתקיים במקביל לנסיונות הסדרה של יקבי הבוטיק במטה יהודה. שר האוצר העומד בראש מינהל התכנון, משה כחלון, הצהיר לפני שלושה חודשים ביקב "קטלב" שבנס הרים, על הצורך הדחוף למצוא פתרון להתקפת "השימושים החורגים" של רמ"י על בעלי הנחלות החקלאיות במטה יהודה. עשרות היקבים שישתתפו באירוע הפתיחה של הפסטיבל ורבים נוספים ממתינים בכליון עיניים כדי לראות כיצד השר מיישם את הבטחתו ומשחרר אותם מהכבלים המוטלים עליהם, כדי להפריח את כל האזור, הן מבחינה קולינארית והן מבחינה תיירותית.

אירוע מכונן נוסף, שמעורר התרגשות גדולה בקרב עשרות היקבים במטה יהודה, הוא ההמתנה לאישור המיוחל של הבקשה להגדיר את מטה יהודה כאזור יין רשמי, ובכך לזכות בהכרה עולמית, ממש כמו טוסקנה באיטליה או בורגון בצרפת.

טעימות בדוכן של יקב שריגים בפסטיבל 2017

פסטיבל היין ה-20 של מטה יהודה, חוגג את העשייה הענפה של היקבים באזור, ומאפשר לחובבי יין מכל רחבי הארץ להכיר מקרוב את החקלאות, היקבים והאנשים העומדים מאחורי היין, וכמובן את שלל היינות האזוריים, שזוכים להצלחה רבה בארץ ובעולם.

בפסטיבל היין משתתפים 33 יקבים (מתוך כ-45 יקבים פעילים). היקבים המשתתפים בפסטיבל: יקב יפו, יקב רוגלית, יקב קלע דוד, יקב עמק האלה, יקב משק יין הנס שטרנבך, יקב לה טרה פרומסה, יקב נבו, יקב רמ״א, יקב סוסון ים, יקב רביב, יקב קטלב, יקב ספרה, יקב צפרירים, יקב שריגים, יקב עגור, יקב מטלר, יקב הדר, יקב קסטל, יקב כרמא, יקב מצודה, יקב יהודה, יקב ענתות, יקב צובה, יקב גיזו, יקב נבות, יקב כרם ברק, יקב שורק, יקב ברבדו, יקב טפרברג, יקב מוני, יקב צרעה, יקב פלם ויקב קדמא.

הפסטיבל יתקיים במהלך ארבעה סופי שבוע של הפסטיבל (30/11 עד 22/12) ויכלול מגוון של אירועים ייחודיים ביקבים השונים, השקות של היינות החדשים לצד מופעי תרבות וקולינאריה. סיורי יין מודרכים שישלבו ביקור בשלושה יקבים שונים בכל פעם עם טיול בין נופיה התנ"כיים של מטה יהודה (הסיורים בתשלום).

להלן כמה דוגמאות לאירועים בפסטיבל: יקב הדר יארח את הייננים של היקבים מטלר ועגור, לטעימות יין מודרכות והפתעות נוספות. ביקב קדמא ישיקו את יינות 2016 ו2015 Reserve שלהם, בערב שמח בכניסה חופשית. בהמשך הפסטיבל הם גם יקיימו ערב צרפתי הכולל את יינות היקב ותפריט צרפתי של השף ירון אורלב, ושבת גרוזינית, עם מוזיקה גיאורגית. יקב עמק האלה ישיק את היין המבעבע החדש שלו - Bianc de Bianc וגם יארח טעימות יין מקצועיות בכוסות רידל. ביקב צפרירים יושקו יינות חדשים לצד מוזיקת ג'אז חיה ומנות שף מיוחדות לצד היין, וביקב גיזו ישיקו יינות חדשים לצד מטעמים מעשה בית. השקות של יינות חדשים יתקיימו במהלך ימי הפסטיבל גם ביקב סוסון ים ויקב כרמא, שמשתתף לראשונה בפסטיבל.

פרטים נוספים על הפסטיבל: באתר: www.tour-yehuda.org.il ובעמוד הפייסבוק 'הלב הירוק תיירות מטה יהודה'

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?