דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 03 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הצונאמי שבתוכנו

אחד המוטיבים הנפוצים בחלומות ומשותפים לחולמים רבים, הוא חלום על גל מים ענק, כדוגמת הצונאמי, המאיים להציף. החלום משקף בדרך המשל חוויה של הצפה רגשית, סערת רגשות, רגשות גואים, המאיימים לפרוץ, לצאת משליטה ולהרוס. המוטיב הזה אמנם משותף לחולמים רבים, אך חשוב להקשיב לסיפור החלום כולו, משום שממנו מתבררים הפתרונות הייחודיים והיצירתיים שהחולם מוצא בחלום - כהדרכה להתמודדות.

המים הם אחד מהיסודות הגדולים של הטבע, נוזל החיים, אשר בלעדיו לא נשרוד – מחיה את האדם, את בעלי החיים ואת הצמחים. המים מפרים ומוכלים בתוכנו, בגופנו הפיזי, ובסביבתנו. המים בעלי איכויות רבות ומצבי צבירה משתנים. הם חיוניים להישרדות, אולם כאשר יוצאים משליטה, הם מקור לסכנה שתוצאותיה עלולות להיות הרסניות.

מים כסימבול בחלומות, מייצגים את מהות עולם הרגש, על איכויותיו השונות.

המים יכולים להופיע בחלום במגוון תרחישים: מים בצינור, רחצה באמבט, דליפת מים, מים לניקיון, מים לשתייה ועוד... במדור זה בחרתי להתייחס להופעת המים בחלום כגל מים גדול המאיים להציף – מוטיב נפוץ אצל חולמים רבים.

מובאים קטעים מחלומות ובהם מוטיב הצונאמי/גל, המיטיבים להמחיש את הרעיון.

 

"צונאמי"

כ' כותבת: … "פתאום עלה גל צונאמי ענק מהים ואיים להטביע את כולם. בעלי ואני אחזנו בחוזקה בעצמים בסביבה והגל חלף מעלינו מבלי לסחוף אותנו. הבנתי שיגיע עוד גל כזה ושהגלים ילכו ויתחזקו יותר ויותר ואמרתי לבעלי שאנחנו חייבים לטפס למקום גבוה. בהתחלה הוא לא שיתף פעולה, אבל לבסוף הסכים. טיפסנו על אחד הגגות והגל הבא הגיע ועבר מתחתינו. לאחריו כבר הגיע גל לגג שלנו ונאלצנו לאחוז בחוזקה בעצמים שהיו שם (עצים... עמודים...).
טיפסנו לגג גבוה יותר בציפייה לגל הבא. בעלי נפל מהגג הגבוה למדרכה. לשמחתי, הוא קם על רגליו והחל לרוץ. צעקתי לו שיטפס מהר חזרה, לפני שהגל הבא יגיע.

התעוררתי עם תחושת הקלה שניצלנו - שמחתי שהייתה לי תושייה.”
זוהרית: באפיזודה זו משקפת סערת רגשות גדולה (גל מים), שגם בעלה של כ' שותף לה ומושפע ממנה, וכיצד היא חשה שהוא פחות נוטה להיסחף (שורד ומתחיל לרוץ) והיא מאמינה ביכולותיה להרים את שניהם מהמצב (עם יתרון גובה). החלום מציף (תרתי משמע) את החוויה הרגשית ופורק את המתחים האגורים בה. בנוסף, מציע לראות את המצב ממבט אחר, וכיצד תוכל להיעזר בתושייה הטבעית שלרשותה.

 

"גל מים ענק"

ע' כותבת: ..."בחלום הבית שלי היה ממוקם קרוב לים (במציאות זה לא כך).
זה היה בית פרטי חדש ויפה שניבנה ברוב תשומת לב. אני רואה איך גלי הים עולים ועולים והבית מתחיל לשקוע אט אט. בתוכי אני יודעת שאחרי אלפי שנים, יימצא הבית בשלמותו ע"י אנושות אחרת, שהוא יישמר לחלוטין. אני אוספת במהרה חפצים בעלי ערך נוסטלגי, כמו כפיות כסף שאמי נתנה לי, או מפית תחרה עתיקה וכד'...”

זוהרית: אפיזודה זו מחלומה של ע' משקפת את תחושתה כי היא צופה לראת סערת רגשות גדולה הממשמשת ובאה לקראתה, ואשר היא בטוחה ביכולותיה לשרוד אותה. החלום רומז כי מדובר במשהו שמוכר לה, והיא נעזרת בזיכרונותיה (מצילה חפצי ערך נוסטלגיים).

 

"שיטפון"

ג' מספרת: בחלום ישבתי עם הבן שלי על מגבות בחוף הים, נהנים מהשמש... פתאום ראיתי שמתקרב אלינו גל עצום, שהולך וגדל עד שהופך לכמו קיר גדול. רוב האנשים מסביב היו שאננים ואפילו לא הבחינו בו. מיהרתי לטלטל את בני, ושנינו התחלנו לרוץ... רצנו והצלחנו לעלות על גשר גבוה, ראינו את הגל מציף את החוף ועובר מתחתינו כשאנחנו נותרנו ללא פגע... זה היה מלחיץ... התעוררתי מהחלום שטופת זיעה ונסערת.

זוהרית: חשוב לציין כי במציאות בנה של ג' בגיל 18, עומד לקראת גיוס ליחידה קרבית. הנתון הזה מהמציאות שלה יכול להסביר הייטב את ההצפה הרגשית שהיא חשה. משתקפת התחושה שלה כיצד בתוך מציאות שלווה ונינוחה, היא מרגישה שהיא עומדת לקראת סערת רגשות גדולה ביחס לבנה (בנה איתה בחלום), והמאיימת להציף עד כלות. החלום מציע לה התבוננות גבוהה על המצב, למצוא את הפתרון בתובנה כי מדובר בתקופת מעבר (הם ניצלים בזכות עלייה על גשר). באופן הזה היא תצלח את ההצפה הרגשית, אשר צפויה לחלוף.

רבים מאיתנו יכולים להזדהות עם חלומה המקסים של ג'. כאמא לבין המתעתצד להתגייס ליחידה קרבית, אפשר להבין כיצד רגשותיה סוערים, והצפות רגשיות מלוות אותה ביחס אליו. תרומתו של החלום בכמה מישורים: לריפוי - החלום מעניק שיקוף וביטוי לרגשותיה, על מנת לפרוק ולשחרר את המתחים האגורים בה, לטובת בריאותה הנפשית. לחיזוק – החלום מטמיע בה את התובנה שתוכל לשרוד זאת. להדרכה – להיאחז בהבנה כי מדובר בשלב מעבר.

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?