דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 04 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

היום שאחרי

                                                               

חלומות משקפים את הלך נפשנו, ולעתים חולשים על פני תקופות בהן אנו מצויים בצומת דרכים, או נקודות מפנה, או תקופה של שינוי פנימי גדול, שאחריה הכל ייראה אחרת – כשכל מה שעבר זמנו מפנה מקום לחדש.

בהשפעה זו עשויים להופיע החלומות האפוקליפטיים, בהם אנו רואים וחווים את "הסוף", או "קץ אחרית הימים", כשהכל נגמר, מתמוטט, נעלם, הרוס, מתרוקן. חלומות אלה משקפים את שיאה של תקופה, שלהי תהליך שהגיע לסיומו – מיצוי מה שהיה, ובד-בבד חוויית הריק לקראת מה שיהיה.

רבים מתעוררים מחלומות אלה מודאגים, מבוהלים, מזועזעים ולעתים נוטפי זיעה... אלו חלומות קשים וסוחטים. נשימות עמוקות ושתיית כוס מים קרים ירגיעו בהחלט, אך גם הבנת החלום עשויה לתרום, לנחם במשהו, ולאלה מוקדש מדור הזה.

 

לפגוש את הגרוע מכל

חלומות אפוקליפטיים משקפים חוויות רגשיות מעולמו הפנימי של החולם במשלים וסימבולים, ומטרתם העיקרית היא ריפוי. החלום מבטא ומציף את החוויה בהגזמה ובמלוא הדרמטיות, ובכך משמש כערוץ מבורך לפריקה ושחרור מתחים, לטובת בריאות נפשנו.

החלום מפגיש אותנו עם הפחד מ"הגרוע מכל", ובכך כמו שותל בתודעתנו את הידיעה ש"כבר שרדנו את זה", עמדנו מול הפחד במלוא עוצמתו - תעצומות שיעמדו לרשותנו לשרוד את זה, גם במציאות הערה.

 

ג' כותבת: ...”זה היה נורא! בחלום ידעתי שכל האנושות נכחדה ונותרתי לבדי... מסביב היה מדבר ריק, ללא זכר לכלום"...

ר' מספר: ...”כולם נספו בצונמי ורק אשתי ואני נותרנו על מעין לוח עץ שצף על המים"...

 

התגלות

מהקשבה לסיפור החלום כולו נוכל להבין עוד לאיזה תחום מעולמו של החולם מיוחסת ההתרחשות בו. לעתים נגלה בחלום פתרונות למצב – פתרונות משליים, שאותם אפשר לתרגם כיעילים גם למציאות עצמה. פתרונות אלה מופלאים בתבונתם. כדאי להקשיב להם.

 

א' כותבת: … “לאחר שראיתי בחלום את כל העיר הרוסה, הצלחתי לעלות לבניין גבוה ולהשקיף... זה היה מחריד. ממולי ראיתי בניין עם שלט פרסומת לנס-קפה... כמה אירוני שאני בכלל זוכרת את זה"...

זוהרית: קטע זה מחלומה של א' משקף כיצד היא חווה התמוטטות מבנים תפיסתיים שלה, כשכל המוכר לה נכחד. בד-בבד מספר לנו החלום שא' תוכל להתרומם מהמצב (בבניין גבוה) ולהיווכח בהתעוררות (נס-קפה) תעצומותיה. החלום רומז כי ההרס והישרדותו הם בבחינת "נס" עבורה.

 

ד' כותבת: ...”הייתה רעידת אדמה שהשמידה הכל... כאוס גדול, אנשים הסתובבו חסרי-כל, וגם אני איבדתי את כל רכושי... אך הייתה לי תחושה חזקה שיהיה בסדר, שאתגבר. היה לי תיק-גב עם כל הדרוש לשרוד"...

זוהרית: חלומה של ד' משקף את רגשותיה כיצד "מתערערת האדמה שמתחת לרגליה" ברמה ההישרדותית, הקיומית, או הכלכלית. החלום מעניק לד' נקודת מבט גבוהה אל המצב, להבין כי היא חשה מסוגלת לעמוד במשבר, בעודה מצוידת באמצעים לשרוד כגיבוי (תיק-גב).

 

היום שאחרי

 

ח' מספרת: “גל צונאמי עצום שטף הכל... אנשים, בתים, צמחיה... כולם התערבבו וטבעו תחת המים. נאבקתי עם הגלים והרגשתי שאין לי סיכויים בכלל להנצל מול הכוח הגדול הזה. נאחזתי בלוח עץ שצף על המים והרגשתי שניצלתי, אבל הדאיגה אותי המחשבה מה יהיה עכשיו, כשהכל הרוס?

זוהרית: בחלומה של ח' מתוארת הצפה רגשית דרמטית (גל מים), אשר מאיימת להחריב את כל מה שהיה מוכר לה עד כה – מבנים תפיסתיים (בתים טובעים תחת המים) תחושות של שייכות ויחסים עם בני אדם מוכרים (בני אדם נספים) וכל מה שמוכר לה ברמת הצמיחה האישית (צמחים נעקרים) ועוד... ובתוך כל הדרמה המתוארת בחלום משתקפת תחושתה כי שפר מזלה לשרוד את כל זה (נאחזת בלוח עץ ומצליחה להנצל), ומולה השאלה הקשה מכל: מה עכשיו? מה יהיה עכשיו, לאחר שכל מה שמוכר לה נפל תחת ההצפה הרגשית הזו?

לצערנו, החלום איננו מעניק את התשובה לשאלה הקשה, אך עוזר לנו להבין את המצב הנתון – מצב של אובדן, ריק ואי-ודאות. חשוב להבין, כי גם במציאות, אחרי כל שיטפון זורחת השמש ואט אט מתבהרת התמונה, השברים נאספים וחיים חדשים מתחילים להיבנות. כך גם במציאות הרגשית, המיטיבה להשתקף בחלומות במשלים וסימבולים. אחרי תקופה של עיבוד חוויית האובדן, צפויה ח' לגלות את כוחותיה המחודשים לשרוד. גם אם כעת היא שרויה באי-ודאות לקראת הבאות, עם הזמן תתבהר התמונה וחיים חדשים ייבנו ברגשותיה.

 

 

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?