דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 09 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ראש טוב, הכל טוב

השפה העברית עשירה בביטויים מילוליים וציוריים בסמיכות למילה "ראש", כגון: ראש טוב, ראש קטן/גדול, כובד/קלות ראש, ראש בלטה, ראש סיכה ועוד... חלק מהביטויים שגורים במציאות הצבאית בישראל, אך הם קיימים גם בשפות אחרות. הראש הוא איננו רק איבר בגופנו, אלא גם מייצג תפיסות עולם ומצב מנטלי

הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע, משקף בחלומות את החוויות הרגשיות שלנו. משתקף הלך רוחנו הפנימי בתרחישים שעולים על כל דמיון, בשפה של משלים וסימבולים. ממש כמו ביטויי השפה ביחס למילה "ראש", המייצגים תפיסות עולם ומצב מנטלי, כך לעתים יופיעו אותם ביטויים בדיוק בחלומות, כשהם מומחשים בצורה ויזואלית.

 

הקשבה לסיפור החלום כולו תעניק לנו תמונה רחבה ביחס לרגשותיו של החולם. לעתים נגלה בחלום פתרון סימבולי, אשר לו נתרגם אותו, נוכל לשאוב ממנו הדרכה לפתרון בעל ערך, לשירות החולם במציאות עצמה.

מצורפים קטעים מחלומות לדוגמה הממחישים את הרעיון. חלומות אלה הם מהסוג ה"משחרר" – שנועדו להציף את החוויות הרגשיות, לפרוק ולשחרר את המתחים האגורים בנו, לטובת בריאותנו הנפשית.

 

ראשים קטנים

כ' כותבת: ...”בחלום עמדתי בראש גרם המדרגות והבטתי על האנשים למטה. הם היו בעלי מבנה גוף מוזר מאוד וחסר פרופורציה – הגוף כולו היה בממדים רגילים/נורמליים, אולם הראש קטנטן"...

זוהרית: קטע זה מחלומה של כ' מתאר כיצד היא מרגישה שרמת ההתפתחות שלה גבוהה ביחס לסביבתה (בראש גרם מדרגות), בעוד האחרים מתפקדים ברמה של "ראש קטן", כפי שנאמר בביטוי הצבאי השגור – הם פחות מפותחים מבחינה מנטלית, או שאינם נוטלים אחריות, לא דומיננטיים בתפיסותיהם.

 

מצוידת בראש

ט' כותבת: ...”בחלום הסתובבתי  עם תיק ובתוכו היה הראש של החבר שלי (כן... הראש שלו). זה היה נראה לי הגיוני מאוד בחלום, למרות שכעת כשאני חושבת על זה זה מוזר מאוד"...

זוהרית: קטע זה מחלומה של ט' מתאר כיצד היא מרגישה זהות עם תפיסותיו של החבר שלה, עד כדי כך שהיא חווה אותן כמעט כשלה עצמה (הראש שלו לרשותה, בתיק שלה). מצד אחד - אולי היא חשה כמשפיעה עליו עד כדי תחושת בעלות על תפיסותיו. מצד שני – היא חשה כמושפעת ממנו, עד כדי תחושת זהות שתפיסותיו יכולות להיות גם כשלה.

 

להחליף ראש

ר' כותב: … “ראיתי בחלום את המפקד שלי צורח, אז חתכתי לו את הראש ושמתי במקומו ראש אחר. ניסיתי להתאים את הראש החדש (כמו שמתאימים בגד בערך) וזה לא ממש התברג כמו שצריך"...

זוהרית: ר' גויס לאחרונה למילואים ודיאלוג נוקב שהתנהל בינו לבין המפקד שלו במציאות הטביע את רישומו ברגשותיו. בחלום מתואר כיצד הוא מנסה לשנות את תפיסותיו של המפקד (מחליף לו ראש), ואכן עושה זאת, אך עדיין זה נראה כמאולץ משהו... “לא מתברג כמו שצריך" כדבריו.

 

שני ראשים לחמותי

ג' מספרת: … "בחלום התכנסו כל המשפחה סביב השולחן, ואני הגשתי כיבוד מגוון וטעים לארוחה. הבחנתי שלחמותי, שישבה איתנו, יש שני ראשים... שניהם זהים בצורתם, כפי שאני מכירה אותה במציאות, אלא שהיה שוני בתסרוקת בין אחד לשני... מוזר...”

זוהרית: בקטע זה מחלומה של ג' משתקפת תחושתה כיצד היא מזינה את משפחתה (מאכילה ומגישה כיבוד), ובד-בבד מרגישה שתפיסתה של חמותה דואלית (שני ראשים לחמותה), שאיננה חד משמעית.

 

ראש הפכפך

ח' כותבת: … “נסעתי עם איתן (בחור חדש שלאחרונה התחלתי לצאת איתו) כשהוא נוהג במכונית. בדרך ותוך כדי הנסיעה אני שמה לב שהראש שלו מתחלף, תוך כדי שיחתנו – פעם ראש רחב עם שיער שחור, פעם ראש צר ומחודד עם שיער בלונדיני... ועוד כל מיני צורות ושילובים שונים, שמתחלפים בקצב מהיר. המכונית נסעה בעיקולים פתלתלים והדרך הייתה קצת חשוכה"...

זוהרית: קטע זה מחלומה של ח' מתאר כיצד היא מרגישה שהיא מתנהלת (נוסעת) ביחסים עם איתן, בעוד שמבחינתה התפיסות המנטליות שלו הפכפכות אינן ברורות לה ומתחלפות (ראשים מתחלפים). בנוסף, היא מרגישה כיצד הוא מנהיג (נוהג) את היחסים בדרכים עקלקלות (עיקולים), לקראת יעד לא ברור (דרך חשוכה). במילים אחרות: היא חווה חוסר בהירות ביחסים וביעד שלקראתו הם מתנהלים.

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?