דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 13 בדצמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חלום מתוק

חלף לו חג הפסח וגם חגיגות המימונה המסורתית מאחורנו. כמי שהתברכה במשפחה מרוקאית ונהנית מדי שנה ממטעמי המימונה המתוקים אצל דודתי, בחרתי להתייחס לאותם "מתוקים". הבחירה המסורתית למלא את השולחן בגודש מטעמים עתירי מתיקות טומנת בחובה את הרעיון לטעום ולהתברך בשפע.

רבים מספרים על חלומות בהם טעמו/אכלו מזון כלשהו, או שמזון כלשהו הופיע בחלומם. איזה משמעות יש לטעם המתוק בחלום? שהרי חושינו הפיזיים רדומים בשנתנו, ואין שום מזון של ממש המתעכל בגופנו בעודנו ישנים.

החלומות משקפים את הלך רוחנו במשלים וסימבולים. המזון המופיע בחלום הוא סימבול לחוויות הרגשיות שאותן אנו מעכלים, וכאן המושג "עיכול" מתייחס למובן המופשט של המילה - עיכול רגשי. גם סוגי המזון השונים המופיעים בחלום מייצגים את טיבן של אותן חוויות רגשיות שאנו מעכלים – את טעמן, את אופיין.

המזונות המתוקים בחלום מייצגים עיכול רגשי של חוויות מתוקות, הקשורות ל"מנעמי החיים הטובים והמתוקים” והמותרות, להבדיל מחוויות אחרות, הקשורות בהשרדות, כמזון בסיסי למשל.

בתרחישים העולים על כל דימיון משקפים החלומות את החוויות הרגשיות המעסיקות את עולמנו הפנימי. שפת החלום היא עשירה. חמוץ, מר, חריף ומתוק... לכל חוויית עיכול טעם משלה, על כל הניואנסים הדקים. הנה חלומות לדוגמה הממחישים את הרעיון.

 

מתכון למתיקות

א' כותבת: “בחלום בן-זוגי מסביר לי כיצד להכין עוגיות (במציאות הוא בכלל לא מבשל/אופה), והוא מדקדק בפרטים של המתכון, ומסביר לי שככה בדיוק צריך לעשות".

זוהרית: במציאות א' (28) מתגוררת עם החבר שלה, והחלום משקף את רגשותיה, וכיצד היא חשה שבן זוגה מלמד אותה (מתכון) בדקדקנות כיצד לחוות ולעכל (מזון) את החוויות הרגשיות של החיים במתיקות (עוגיות), ליהנות יותר מטעמן.

אולי א' מרגישה שמבין שניהם היא עסוקה בטרדות היומיות וההישרדותיות, והנה מופיע החלום הזה, אשר מעניק לה מבט גבוה אל המצב, ואולי "מתכון" חדש להבין את היחסים עם בן-זוגה.

 

מרדף הגלידה

ש' כותב: … "בחלום ראיתי את גרושתי רודפת אחריי עם גביע עצום של גלידה. במציאות אני אוהב גלידה, אבל בחלום זה נראה לי מוגזם, גדול מידי, לא מפתה בכלל...”

זוהרית: במציאות ש' התגרש לפני כשנה, ולזוג שני ילדים משותפים. החלום מתאר כיצד הוא מרגיש שגרושתו מנסה להמתיק את הגירושים והיחסים בצורה מוגזמת, אולי מתוך מאמץ להקל על הילדים. המאמצים שלה נראים בעיניו כמוגזמים, מלאכותיים, אולי לא אמינים, שיש בהם סוג של "טעם לפגם". ש' איננו חש נוחות לשתף פעולה, ההפך – הוא נרתע, מרגיש מאולץ לגישה שאיננו מזוהה אתה.

 

קח סוכריה

ד' כותבת: “נפרדנו לפני כשנה, ועד היום אני חושבת עליו. בחלום חיפשתי ראיתי אותו וכשקראתי לו הוא סובב את הגב. רצתי אחריו וניסיתי להפנות את תשומת ליבו והוא לא התייחס וגם לא שמע... רציתי לתת לו סוכריה"...

זוהרית: חוויית הנטישה של ד' מהחבר לשעבר הותירה את רישומה ברגשותיה, כפי שכתבה. החלום מתאר כיצד היא מעכלת את החוויה (גבו מופנה אליה והוא לא מתייחס/מקשיב), ועד כמה הייתה רוצה להמתיק (להציע סוכריה) את אופן הביטוי של פרידתו ממנה.

 

מעדיפה את המתוקים

מ' מספרת: ...”בחלום הגעתי ברכבת למקום שבו התרחש איזשהו אירוע. כולם ישבו סביב שולחנות שבהם הגישו מזון מצויין... ואני לא רציתי לגעת באוכל, הכל נראה לי טפל וסתמי. העדפתי להמתין למנות האחרונות, וזה היה שווה את ההמתנה. זוכרת איך הגיעו עוגות מופלאות עם קצפות בצבע ורוד, ואני אכלתי מהן בשקיקה... התעוררתי עם הטעם המתוק בפה"...

זוהרית: חלומה של מ' מתאר כיצד בשיגרת החיים הסלולה שלה (לאחר נסיעה ברכבת) היא מרגישה שהגיעה לשלב של מנוחה ורצון לחוות את מנעמי החיים המתוקים (המנות האחרונות). איננה רעבה לחוויות הקשורות בהישרדות קיומית, והיא מתענגת על המותרות, האופטימיות והמתיקות (קצפת ורודה) שמוצעים לה. החלום מטמיע בתוכה את החוויה עד להתעוררות (מתעוררת עם הטעם המתוק בפה), כחוויה אפשרית וממשית שתלווה אותה גם במציאות הערה.

 

החיים דבש

ב' כותבת: “...בחלום אני עולה לגג בניין שכנראה של העבודה שלי. על הגג יש שתי סוכות גדולות ובכל אחת ערוך שולחן גדול עם כלים מסודרים להפליא על מפות לבנות. חושבת לעצמי שזה מאוד יפה מצידם שסידרו עבורי שולחן. על כל אחד מהשולחנות היו צנצנות דבש...”

זוהרית: החלום מתאר כיצד מהתבוננות מגבוה על עבודתה של ב' (על גג בניין העבודה), היא מרגישה שיש לה שתי מסגרות של עבודה במקביל, אשר בכל אחת מהן היא מחויבת באופן חלקי (שתי סוכות=מבנה זמני/ארעי), או שמתפקדת בהן כפרילנסרית.

משתקפת תחושתה כי הסידור/המערכת הזו (שולחן ערוך), טוב לה בשתי מסגרות שונות פתוחות ופחות מחייבות (מפות לבנות), שמאפשר לה ליהנות מיתרונות החופש וחוסר המחויבות לעבודה אחת. כך אינה מרגישה שעובדת קשה מידי (“מלקקת דבש", כפי שאומרים), ופנויה ליהנות ממנעמי החיים המתוקים (דבש), ומעבר להישרדות הקיומית (דבש).

 

 

חלומות פז מבורכים ומתוקים !

 

זוהרית רובין

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?