דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 05 באפריל 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

36% מבני הנוער בירושלים: נהגנו ללא רישיון

מחקר חדש ורחב היקף של עמותת אור ירוק חושף כי 36% מבני הנוער מירושלים הודו כי הם נהגו ללא רישיון, 53% ציינו כי קיים סיכוי שהם ינהגו לאחר ששתו מנת אלכוהול. 35% חושבים שלא תמיד מסוכן לסמס בנהיגה.

כ-50 אלף תלמידי כיתות י"א, מכל שכבות האוכלוסייה, יהודים וערבים, עברו בשנת הלימודים תשע"ט את תכנית "סינמה דרייב" שעוסקת בנושאים הנוגעים לבני הנוער - אלכוהול/סמים, לחץ חברתי בנהיגה והיסח דעת. התכנית החדשנית מועברת באמצעות משקפי תלת מימד ומותאמת לכל המגזרים בחברה הישראלית. המחקר התקיים במסגרת התכנית, שמפעילה עמותת אור ירוק בשיתוף משרד החינוך.

הנתונים נאספו ממאות בתי ספר ברחבי הארץ בין ה-1.9.2018 ועד ה-30.6.19. מעל 48 אלף בני נוער ענו על השאלות, 54% בנות ו-46% בנים. 20% מהם היו בעלי רישיונות נהיגה 80% ללא רישיונות נהיגה. 41% מהם למדו במהלך התכנית נהיגה ו- 70% מהתלמידים צפויים לקבל רישיון בשנה הקרובה.

מנתוני המחקר עולה כי בני נוער רבים לא רואים בנהיגה תחת השפעת אלכוהול, במהירות מופרזת או ברכיבה על אופניים חשמליים ללא קסדה, מעשה מסוכן. המחקר בדק את השפעת התכנית על דעותיהם של בני הנוער בכל הנוגע לתפיסת הסכנות בכביש. התלמידים נשאלו שאלה זהה לגבי השקפותיהם בנושאים שונים הקשורים לבטיחות בדרכים לפני ההשתתפות בתכנית ובסיומה וזאת במטרה לראות האם מסרי הבטיחות שינו את עמודותיהם והשקפתם.

להלן דוגמאות לנתונים חמורים בערים נוספות:למעלה מ-51% מבני הנוער בחיפה הודו כי נהגו ללא רישיון ומחציתם חושבים שלא מסוכן לסמס בנהיגה. למעלה מ-60% מבני הנוער ציינו כי קיים סיכוי שהם ינהגו לאחר ששתו מנת אלכוהול – אשדוד (64%), ראשון לציון (63%), בת ים / תל אביב (62%). לנתונים נוספים ראה טבלה בנפרד.

על פי נתוני עמותת אור ירוק 25 נהגים צעירים נהרגו מתחילת שנת 2019 בתאונות דרכים לעומת 24 נהגים צעירים שנהרגו בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?