דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

52% מהפירות והירקות – נקיים מחומרי הדברה

סל פירות וירקות. צילום - shutterstock

תוצאות סקר שפורסם לאחרונה על ידי השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, שופכים אור על הימצאות שאריות חומרי הדברה בתוצרת החקלאית הטרייה המיוצרת בארץ בצורה מפורטת ומקיפה. הסקר בוצע בפירות ובירקות הנדגמים בשדה ובבתי האריזה והם תוצרת חקלאית מקומית. הסקר כלל כ-1400 דוגמאות מ-80 גידולים שונים, בדגש על גידולים מקבוצת היבולים הקלים כמו תבלינים, וגם קבוצת גידולים המיועדים בעיקר לשווקים המקומיים ולא לייצוא. 57% מהדגימות היו ירקות וגידולי שדה, 26% פירות, 6% הדרים ו- 11% תבלינים. ממצאי הסקר עולה כי באבוקדו, אבטיח, אגס, אננס, בטטה, בננה, בצל, גויאבה, גזר, דלעת, כרוב, מנגו, פיטאיה, פסיפלורה, ארטישוק, רימון, שסק - לא נמצאו חריגות כלל - שיעור חריגה 0% .

על פי הסקר, כ- 88.3% מהדגימות עמדו בתקן, ו- 51.9% מהדגימות נמצאו ללא שאריות חומרי הדברה כלל. מתוך 11.7% הדוגמאות החריגות, 3.6% נמצאו כחריגות קלות ברמות נמוכות מאוד. כמחצית מהחריגות נבע משימוש בתכשירים בגידולים אשר לא מורשים בתווית התכשיר ולכן כל שארית של החומר אפילו בשיעורים נמוכים ביותר נחשבת כחריגה. כמו כן, 8% נמצאו חריגות ברורות שגררו חקירה של היחידה המרכזית לאכיפה וחקירה, שהובילו ברובן לקנסות מנהליים.

מעל ל-1200 תכשירים שונים רשומים לחקלאות בארץ, המכילים כ- 440 חומרים פעילים. משרד החקלאות ופיתוח הכפר מפקח על השימוש בחומרי הדברה בחקלאות. הפיקוח נעשה, בין היתר, דרך בדיקת הימצאות שאריות חומרי הדברה בתוצרת חקלאית טרייה המיוצרת בארץ כשהתוצרת נבדקת לאחר קטיפתה ולפני שיווקה. הפיקוח מאפשר למשרד לכסות את כל צינורות השיווק האפשריים שמהם מגיעה תוצרת לשווקים ולרשתות השיווק.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?