דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 23 בינואר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הקבלן גבי מגנזי חשוד ששיחד את משה דדון במאות אלפי שקלים

היקף העבודות שביצע הקבלן גבי מגנזי במטה יהודה בשנים 2010-2015 נאמד ב-180 מליון שקל. הפרקליטות: דדון ויועץ המקורב אליו סייעו למגנזי להונות את ועדת המכרזים במועצה. דדון: סיפורי סבתא

שוחד (אילוסטרציה)

הקבלן ואיש העסקים גבי מגנזי, הבעלים של קבוצת מגנזי שהוקמה בראשית שנות התשעים ועוסקת במגוון תחומים של עבודות תשתית ובניה עבור משרדי ממשלה, עיריות ומועצות, חברות כלכליות, תאגידי מים ועוד, חשוד כי שיחד את ראש המועצה האזורית מטה יהודה, משה דדון, במאות אלפי שקלים וזאת בתמורה לסיוע שקיבל, לכאורה, בהטייה של מכרזים לעבודות בינוי ותשתית. הפרקליטות הודיעה כי תקיים שימוע למגנזי לפני שתחליט להעמידו לדין. (יש לציין כי לקבלן גבי מגנזי אין קשר למועמד לראשות המועצה – שלומי מגנזי)

במהלך השנים 2010 - 2015 שימש מגנזי כ"קבלן הבית" במועצה האזורית מטה יהודה, וביצע את עבודות הפיתוח והתשתיות במועצה, כקבלן ראשי או כקבלן משנה. יש לציין כי חברות הקבלניות שמגנזי עמד בראשן נמנו על החברות המורשות של החברה למשק וכלכלה (חשכ"ל) מרכז השלטון המקומי, ולכן נהנו מעדיפות מסויימת בקבלת עבודות.

היקף העבודות הכולל שחברת מגנזי תשתיות ביצעה עבור מטה יהודה בשנים אלה עמד על כ-180,000,000 שקל, וזאת בהתחשב שמדובר במועצה האזורית הגדולה ביותר בישראל.

 

חשד להונאה

על פי החשד מגנזי שילם לראש המועצה משה דדון שוחד בסך מאות אלפי שקלים ומתנות נוספות, בעד פעולות הקשורות במילוי תפקידו כראש המועצה. יש לציין כי בכתבה שפורסמה השבוע בשבועון "בקיצור" כינה דדון את הטענות על כך שקיבל שוחד: "סיפורי סבתא".

בנוסף לכך מגנזי חשוד שקשר קשר עם מי שהועסק על ידי המועצה כיועץ לצורך הכנת מכרזים פומביים שונים, במטרה להונות את ועדת המכרזים של מטה יהודה. כחלק מהמזימה ולפי החשד, תיאמו השניים את תנאי הסף שנקבעו למכרז וזאת במטרה שיתאימו למאפיינים ולסיווג הקבלני של החברות שבבעלותו של מגנזי, ובכך יקשו על חברות אחרות להתמודד במכרז ויקדמו את סיכויי הזכייה של מגנזי. בשל כך קיבלה מגנזי תשתיות שלא כדין יתרון משמעותי על פני יתר החברות שהתמודדו במכרז, ובשל כך זכתה במכרז בהיקף של כ 60,000,000 שקל.

בנוסף חשוד מגנזי כי במהלך שנת 2011 פעל בתיאום עם היועץ לצורך הכנת מכרזים במטרה להשפיע שלא כדין על הליך קביעת אומדן המועצה במכרז לביצוע עבודות ביוב במועצה. לפי החשד, בתיאום עם היועץ ועם משה דדון, פעל מגנזי להכנסת האומדן המתואם לתיבת המכרזים. בשל המתואר, הצעתו של מגנזי הייתה ההצעה היחידה שעמדה בתנאי הסף של המכרז והיחידה שהובאה בפני ועדת המכרזים במועצה.

פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי), באמצעות עורכי הדין רבקה אלקובי ונתי בן חמו הודיעה היום (7.6) לבא כוחו של גבריאל מגנזי, כי היא שוקלת להעמידו לדין בכפוף לשימוע בגין ביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וקשירת קשר לפשע. כמו כן נשקלת העמדה לדין של מספר תאגידים בתחומי הנדל"ן התשתיות והבנייה שבבעלותו.

חשדות נוספים בעניינו של מגנזי נוגעים לשוחד ששילם לכאורה לאיתמר שמעוני, ראש עיריית אשקלון בסך 100 אלף שקל, וכן שוחד ששילם לנושא משרה בעיריית ראש העין- בתקופות שבהן היו למגנזי אינטרסים כלכליים משמעותיים בערים אשקלון וראש העין.

 

קבלן מסגרת

הקבלן גבי מגנזי, נעצר יחד עם משה דדון בתאריך 21.12.2015 והובא כבר אז להארכת מעצר יחד עם שאר העצורים בפאשה שזכתה לאחר מכן לכינוי "פרשת מטה יהודה". הדברים פורסמו בהרחבה בב"קיצור". 

חוקרי להב 433 טענו אז כי מגנזי חשוד כי העביר לראש המועצה, משה דדון, שקיות ובהן כסף מזומן רב. במהלך הדיון התברר כי חוקר המשטרה שחקר את מגנזי כינה אותו “מחולל פשיעה” ו”עבריין ופושע”. מגנזי הנזעם קרע את הנייר שהגיש לו החוקר ובו מפורטות זכויותיו ודרש להחליף את החוקר.

נציג המשטרה טען כי מגנזי שיחד את דדון במטרה שזה יחדש את החוזה שלו. השופט אמר כי מדובר בחשדות חמורים והאריך את מעצרו של גבי מגנזי בשבוע.

גם הנהג והעוזר אישי של גבי מגנזי, משה חוסה, נעצר אז. המשטרה טענה כי חוסה היה השליח של גבי מגנזי שחילק שקיות עם כסף מזומן לאנשי ציבור אותם ביקש מגנזי לשחד. השופט אמר כי מקריאת חומר החקירה עולה כי חוסה היה אמנם נהג אבל "נהג ברינקס", כלומר לכאורה, מי שידע לאן הוא צריך להעביר את כספי השוחד וכי מדובר בכספים לא חוקיים.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?