דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שריפת ענק: קיבוץ מעלה החמישה פונה מתושביו

הקיץ נפתח באירועי שריפות ענק במטה יהודה. לאחר שריפת הענק שהתרחשה בסוף השבוע האחרון סמוך ליישוב צור הדסה (ראה בנפרד), הגיעה שריפת ענק נוספת ביום רביעי (9.6) והפעם באזור יד השמונה - מעלה החמישה. במהלך השריפה נאלצו תושבי קיבוץ מעלה החמישה להתפנות מבתיהם למשך מספר שעות.

בצהרי יום רביעי, בשעה 12:30 לערך, הגיעה הודעה על שריפה גדולה שמתפתחת בהר בסמוך ליישובים נווה אילן, מעלה החמישה, אבו-גוש, קרית יערים ועוד. אל האירוע הוקפצו שבעה צוותי כיבוי שהסתייעו בארבעה מטוסי כיבוי. בתוך חצי שעה פרצה שריפה נוספת והפעם בהר איתן (שמורת הסטף) הסמוך למבשרת ציון ולבית זית.
עם זאת עיקר תשומת הלב הושקעה בשריפה שהתפתחה בהר הרוח, וזאת כאשר האש החלה מתקרבת לקו הבתים ביד השמונה ואבו גוש. אל לוחמי האש שנאבקו באש הוקפץ סיוע של 21 צוותי כיבוי.

הרוחות הוסיפו לדחוף את האש ובשעה 13:30 לערך האש המשיכה להתרחב ולדלג למוקדים נוספים. במוקד הסכנה עמדו היישובים יד השמונה ומעלה החמישה.
הלהבות הגבוהות שאחזו ביער האורן הפרוש בין שני היישובים הביאו את כוחות הכיבוי להחלטה כי יש סכנה מיידית לתושבי קיבוץ מעלה החמישה. בשעה 13:37 הורה מפקד מחוז ירושלים, טפסר ניסים טויטו, על פינוי התושבים מקו הבתים הראשון במעלה החמישה.
במשך כשעה המשיכה האש להתפשט בחסות הרוח כשהיא נאחזת בצמרות העצים ומדלגת לשטחים מיוערים רחבי היקף. בשעה 14:47 דיווחו כוחות כיבוי כי אין שליטה בשריפה וכי האש יוצרת מוקדי משנה רבים ומתקרבת למבשרת. במקביל התפתחה שריפה סמוך לחוות “טור סיני” הנמצאת בחלק המזרחי של עמק הארזים (סמוך לגשר הרכבת).

בעקבות השריפה נחסמו לתנועה: העליות למחלף חמד בכביש 1 בשני הכיוונים, כביש 425 לכיוון נטף לשני הכיוונים, כביש הר אדר-מעלה החמישה לשני הכיוונים.

לאור ההחמרה במצב הוכרז על גיוס כללי של כל לוחמי האש של מחוז ירושלים והופעלה פקודת סיוע הדדי מהמחוזות: דרום, מרכז ודן. בנוסף, הופצה לאירוע יחידת העילית של לוחמי האש 'להבה'. היקף הכוח של לוחמי האש עמד כעת על 30 צוותי כיבוי שנעזרו בעשרה מטוסי כיבוי, מסוק כיבוי וסיוע של מסוק משטרתי.

לאחר שעתיים של מאבק באש וצבירת כוחות, השתתפו במאמצי הכיבוי כ-70 צוותי כיבוי. שלושת המוקדים שבהם פעלו לוחמי האש היו: מעלה החמישה, אזור חוות "תור סיני" ואזור "הסטף". בשעה 16:23 הכריז מפקד המחוז על "הכלה של האש" ועל כך שהוסרה הסכנה ממעלה החמישה, יד השמונה ואתר הסטף, אולם טרם הושגה שליטה באירוע. מכוחות הכיבוי נמסר כי הושגה שליטה בשטח המיוער שהיווה סכנה מוחשית למתחם הלולים במעלה החמישה.

בשעה 17:30 ערך מפקד מחוז ירושלים הערכת מצב שבסיומה הודיע: "בשעה זו הוסרה הסכנה מעל היישובים שהיו בסכנה גדולה בהם מעלה החמישה, יד השמונה ונווה אילן. האש הייתה קרובה מאוד לקו הבתים ונעצרה הודות למאמץ רב של לוחמי האש. אנחנו עדיין לא שולטים באש אך מכילים אותה לאחר שבלמנו את התקדמותה. לאחר שנשיג שליטה נחקור את מקור הדליקה. הכוחות ימשיכו להיות פרוסים לאורך הלילה עד לכיבוי הסופי של השריפות הרבות ועל מנת למנוע התחדשות של האש".

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר כי לאור הסכנה בוצע פינוי מלא של קיבוץ מעלה החמישה, כל מוסדות החינוך באזור פונו והמועצה הפעילה קו הסעות מיוחד לפינוי התלמידים. המועצה פתחה מתחם אליו מגיעים תושבים מהאזור וזוכים לשתייה קלה כיבוד וצוות עובדים סוציאליים לתמיכה.

בעת סגירת הגליון, כוחות הכיבוי עדיין לא השיגו שליטה מלאה בשריפה.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?